Facebook artık derin sularda

Facebook son yılların en büyük sürprizlerinden birini yaparak, Tor ile kullanıcıların izi sürülmeden sosyal ağa giriş yapılabilecek, URL adresi açtıklarını duyurdu.

Bilindiği üzere Tor; 2002 yılından beri insanların internet üzerinde kimlik bilgilerini, IP adresini, konumlarını gizleyerek istedikleri gibi dolaşabildikleri, açık kaynak kodlu bir tarayıcı. “Deep Web” olarak bilinen bu büyük okyanus içerisinde genelde “çocuk pornosu” gibi videoların, “silah ve uyuşturucu” gibi e-ticaret sitelerinin bulunduğu söylenir.

Tor kullananlar istedikleri internet sitelerini iz bırakmadan ve gerçek konumlarını ortaya çıkarmadan ziyaret edebiliyor. Ancak kısa zaman önce Facebook’a Tor üzerinden giriş yapanlar, aksaklıklar yaşıyor ve sayfada bir çok hatayla karşılaşıyorlardı. Bunun sebebi Facebook’un güvenlik ayarlarının Tor’u “botnet” olarak görmesinden ve tehdit olarak algılamasından kaynaklanıyordu.

Bugünlerde Facebook yayınladığı; Tor üzerinden doğrudan giriş yapılabilen  https://facebookcorewwwi.onion/ URL adresiyle, Facebook sunucularının trafiği tamamen şifrelediğini duyurdu. Özellikle  Çin veya İran ülkelerindeki Tor kullanıcıları, devlet sansürünü atlatabilmek için bu yeniliği rahatlıkla kullanacaklar. Ayrıca Facebook’un dünya üzerinde daha çok kullanıcıya erişmesi mümkün olabilir. Yeni linki Tor üzerinde test ettiğimizde; normal sayfadan çok daha stabil olarak çalıştığını söylemek mümkün.

Ancak bu durum; ülkemizde hukuki anlamda henüz Facebook ile ikili ilişkilerde net bir adım atılamamışken, soruşturma veya kovuşturmalara artık (şüpheli) kullanıcı ile ilgili sorulara; “Tor kullanmış, tespit edilmesi mümkün değil” şeklinde cevaplar verebilecek anlamına da geliyor. Önümüzdeki süreçte hukuki anlamda neler olacağını göreceğiz.

Aynı zamanda bu URL ile Facebook; Tor içerisinde SSL sertifikası kullanılarak giriş yapılan ilk site unvanının da sahibi olmuş oldu. Zira Facebook; geçen seneden beri güvenli SSL bağlantısını tüm kullanıcılarına zorunlu kılmıştı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s