Mac OS X Yosemite Güvenlik Özellikleri

Mac’in yeni işletim sistemi Os X 10.10 Yosemite hayatımızdaki yerini artık almış durumda. Apple Os X güvenliği için kendisine göre uzunca yazılardan oluşan özel bir sayfa yayınlasa da hangi güvenlik özelliklerinin yeni olduğu hakkında pek az şeyden bahsediyor. http://www.apple.com/osx/what-is/security/

Apple’ın öncelikle; Güvenlik konusunu herşeyden önce ilk sıraya alması hoş karşılanabilir. Aslında önceden de bu durum böyle olmasına rağmen işletim sistemi geliştiricileri ve yazılımcılar kendileri yazar, güvenlik açıklarının tespit edilmesi işini başkalarına bırakırdı. Yosemite’de ise Apple; daha kodlar yazılırken güvenlik açıklarını tespit ederek kalıplardan bu şekilde sıyrılmış oldu.

Yosemite ile birlikte gelen bazı güvenlik araçlarına çeşitli isimler verilmiş: Gatekeeper, FileVault gibi. Bu iş tamamen pazarlama taktiği gibi görünse de ne iş yaptıklarını açıklamak da bizim işimiz.

Gatekeeper ile zararlı yazılımlardan korunun

Aslında bu özellik Os X’e; Mountain Lion 10.8 versiyonu ile geldi. Amaç tamamen işletim sistemini Apple Store harici internet üzerinden gelen zararlı yazılımlardan korumak.
Özelliklerine baktığımızda, Windows Kullanıcı Hesabı Denetimine benziyor. (UAC)

Varsayılan olarak Gatekeeper, uygulama açılırken Geliştirici ID’sine bakarak, Mac App Store’dan indirilip indirilmediğini veya onaylanmış bir geliştiriciye ait olup olmadığını kontrol ediyor. Eğer uygulamanın Geliştirici ID’si yoksa uygulama bloklanıyor tabi ayar manuel olarak değiştirilene kadar. Aşağıda gördüğünüz üzere en üstteki seviye en güvenli iken, Anywhere seviyesi en güvensiz seviye olmuş oluyor.
wide11
FileVault 2 ile verilerinizi korumaya alın

Diğer bir güvenlik aracımız, hard diskimizdeki tüm veriyi kriptolayarak tutan FileVault.
Modül; XTS-AES 128 şifreleme metodunu kullanarak sessiz (arkaplanda) ve hızlı bir şekilde şifreliyor. Ayrıca istendiğinde çıkarılabilir bir flash ya da harici diski şifreliyor. Diğer bir özellik de Time Machine ile alınan backup verilerinin tümünün şifreli şekilde korunması.

Ayrıca diskte bulunan tüm veriyi geri getirilemeyecek şekilde silme seçeneği de mevcut. (wipe) Birinci adımda şifrelenmiş anahtarlar siliniyor ki zaten bu anahtarlar olmadan veriye ulaşılması mümkün değilken üstüne bir de Wipe işlemi gerçekleşiyor. Wipe ile alakalı en açıklayıcı yazıya şuradan ulaşabilirsiniz. http://www.dijitaldeliller.com/wipe_kurtarma.html

Remote Wipe ile hırsızlığa son

Bu modül sayesinde daha önceden belirlenmiş bir PIN kodu ile uzaktan tüm kişisel bilgi ve tüm dijital verilerinizin silinmesini sağlayabiliyorsunuz. Hırsızlığa karşı zaten iCloud ve Find My iPhone uygulamasıyla iOS aygıtların yerleri nokta atışı olmasa da tespit edilebiliyor. Mac’in de yine offline olması durumunda dahi ilk bulduğu Wi-Fi bağlantısını kullanarak mesajını esas sahibine ulaştırıyor. Ayrıca kaybolan bilgisayarlar için ekranda mesaj gösterme seçeneği de mevcut.

Safari – Güçlü şifre oluşturma

Yosemite ile gelen yeni versiyon Safari tarayıcının yeni bir özelliği de online hesaplarınız için güçlü şifreler oluşturması. Ayrıca iCloud Keychain kredi kartı bilgileriniz gibi kritik öneme sahip bilgilerinizi 256-bit AES şifrelemesiyle koruyor. Ancak şifrelerin otomatik olarak kaydedilmesine dikkat edin ki başka birisi bilgisayarınıza oturup sizin adınıza işlem yapmasın. Bu nedenle Security and Privacy bölümünden “Disable Automatic Login” seçeneğini aktif etmeniz önerilir.

Safari – Antiphishing Özelliği

Sahte web siteleri ile kullanıcıları tuzağa düşürme niyetinde olanlar için Safari güzel bir modül geliştirerek, gerçek sitenin davranışlarına uygun olmayan internet sitelerini kullanıcıların önüne getirmeyip, uyarı sayfasına yönlendirerek olası bir maddi faciayı da önlemiş oluyor.

Mac’te Privacy (Gizlilik ) Kontrolü

Uygulamaların ne denli hayatımıza girdiği ve bizi afişe ettiği ortada. Bunu kontrol etmenin de en güzel yolu Yosemite içinde Sistem Ayarlarındaki gizlilik kontrolünde saklı. Bazı uygulamalar konum bilgilerinizi bazıları da adres defterinizi ister. Mac ile buna siz karar veriyorsunuz.

Özellikle Accessibility bölümündeki uygulamalara dikkat edin. Çünkü burada bulunan ve izin verilen tüm uygulamalar bilgisayarınızı kontrol etme hakkına sahiptir.

Ayrıca Spotlight aramalarınız ve konum bilgileriniz Apple ve 3. kişiler ile paylaşılmaktadır. Bunu kapatmak için Sistem Ayarları > Spotlight > Arama Sonuçlarında Spotlight Suggestions ve Bing Web Aramaları gibi seçenekleri pasif hale getirin.

Firewall (Güvenlik Duvarı)

Apple; üzerinde varsayılan olarak bulunan güvenlik duvarını biraz daha oyunun içine sokmuş son yaptığı Yosemite güncellemesiyle. Basitçe internete çıkmak isteyen uygulamanın, ya da internetten bilgisayara trafik yapmak isteyen bir olayın gerçekleşip/gerçekleşmeyeceğini kullanıcıya sorarak güvenlik konusunda 3. parti yazılımlara iş bırakmamış oluyor.

Bir sonraki yazımızda Sandboxing ve özellikle Safari ile birlikte gelen bu özellik ile alakalı bilgiler vereceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s