Cleanwipe Nedir? Nasıl Kullanılır?

Cleanwipe Symantec ve Norton ürünlerini bilgisayardan temiz bir şekilde kaldırmak için kullanılan temizleme aracıdır. Kullanıcı bilgisayarlarına SEP programını temiz bir şekilde kurmak için olmazsa olmaz araçlardan birisidir. Özellikle kullanıcı bilgisayarlarına el ile yapılan kurulumlarda hatayla karşılaşılmışsa kullanılmalıdır. Cleanwipe yapısı itibariyle Symantec AV programının bilgisayar üzerinde bıraktığı kalıntı dosyaları ve kayıt defteri üzerinde girilen anahtarları temizlemek amacıyla tasarlanmıştır.

            Kullanıcı bilgisayarları üzerinde;

 1. Kurulu olan Symantec EP programı stabil olarak çalışmıyorsa,
 2. Kurulu olan Symantec EP programı hatalar veriyorsa,
 3. Kurulu olan Symantec EP programı güncelleme almıyorsa,
 4. Symantec EP kurulum aşamasında hatalar veriyorsa,
 5. Symantec EP programı kaldırma aşamasında hatalar veriyorsa,

 Cleanwipe kullanılmalıdır.

Cleanwipe güncel versiyonu; Symantec Support’a çağrı açılmak suretiyle Sistem Yöneticileri tarafından temin edilmektedir.

Kurulumdan önce yapılması gerekenler;

 1. İç network üzerinde Cleanwipe kurulacak sistemin kurulum tamamlanana kadar bağlantısının çıkartılması gerekmektedir. Bağlantısı kapatılmayan sistemler Domain Policy üzerinden Symantec dosyalarını otomatik olarak çektiğinden kaldırma işleminin hatalı veya eksik olarak gerçekleşmesine sebebiyet vermektedir. Tam temiz Cleanwipe kurulumu için bilgisayarın domain yapısından çıkarılması öngörülmektedir.
 2. Genellikle güvenlik politikaları gereği iç network yapısında bulunan bilgisayarlar üzerine Crackli veya lisanssız program kurulması yasaktır. Crackli dosyaların birçoğu Antivirusler tarafından tehdit olarak algılanmaktadır. Bunun sebebi dosyanın gerçekte bilgisayarlar üzerindeki verileri çeşitli kaynaklara göndermeye çalışması ve sistemler üzerinde arka kapı bırakarak bilgisayarların ele geçirilmesine ön ayak olmasıdır. Bu tür programları sistemler üzerine kuran kullanıcıların tüm risk ve sorumluluğu üzerine aldığı bilinmelidir. Cleanwipe’ın bu amaçla kullanılması öngörülmemektedir.
 3. Cleanwipe içerisindeki database dosyası ile birlikte çalışmalıdır. Bu nedenle exe ve .db dosyalarının aynı klasörde bulunması gerekmektedir.

Cleanwipe Windows XP/Vista/7/8/ Windows Server 2003/2008/2008r2/2012 işletim sistemlerini desteklemektedir. (Vista üzerinde Yönetici ile çalıştır seçeneği seçilmelidir. )

 1. exe dosyasını çalıştırın.
 2. Cleanwipe Karşılama Ekranını Next diyerek geçin.1
 3. Lisans sozlesmesini kabul edin. Next diyerek devam edin. Kurulum sırasında şifre istediğinde “symantec” şifresini girin. (Tırnaklar hariç, küçük harflerle ) ! Bu şifre sadece Cleanwipe kurulumu için gerekli olan varsayılan şifredir, diğer kaldırma veya durdurma şifreleriyle karıştırılmaması gereklidir. 2cle
 4. Client Software’i seçin. Eğer sunucu üzerinde yönetim programını kaldıracaksanız Management Servers bölümünü de seçin. Next diyerek devam edin.3
 5. Servisleri çalışan bir sunucu üzerinde işlem yapıyorsanız “Do not prompt for reboot” seçeneğini işaretleyerek, normal bir kullanıcı bilgisayarı üzerinde işlem yapıyorsanız seçeneği işaretlemeden; Next diyerek kaldırma işlemini başlatın. Geçici dosyalar Windows/Temp altına oluşturulacaktır. Bilgisayar restart olduktan sonra “Removal Complete” ekranı gelecek ve kaldırma işlemi tamamlanacaktır.46

            Temiz kaldırma işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarın bir kez daha yeniden başlatılması öngörülmektedir.

            Sistem üzerinde Windows Defender’ın kapatılması gerekmektedir. Ayrıca herhangi diğer AV programı kullanılmadığından emin olunmalıdır.

            Son olarak işletim sistemine uygun Symantec EP kurulum paketi seçilerek kurulum gerçekleştirilir. Bunun yerine bilgisayarın domain yapısına dâhil edilerek, kurulumu otomatik olarak gerçekleştirmesi tavsiye edilmektedir.

Not1: Bazı durumlarda Windows Mavi ekran hatasıyla karşılaşılabilir. Bu durumda bilgisayarı yeniden başlatarak Cleanwipe’ı yeniden çalıştırmak gereklidir.

Not2: Bazı uzaktan masaüstü ile yapılan kurulumlarda CleanWipe programının bilgisayarın Ethernet sürücüsünü kaldırdığı tespit edilmiştir, böyle bir durumda Bilgisayarım-> Aygıt yöneticisi -> Ağ adaptörleri bölümünden sürücünün önce kaldırılması sonra bilgisayarın yeniden başlatılarak ağ sürücüsünün yeniden kurulması gerekmektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s